KONFERENCJA KRAJOWA SEKCJI RUMUŃSKIEJ IPA, POIANA BRAȘOV, 25-27.09.2015 R.
W tym roku Sekcję Polską IPA na obradach krajowego zarządu Sekcji Rumuńskiej IPA reprezentowali I Wiceprezydent – kol. Witold Drzażdżyński oraz niżej podpisany, przewodniczący Regionu IPA Radom.
Z lotniska w Bukareszcie zostaliśmy odebrani przez pracowników centrali IPA (statut Sekcji Rumuńskiej przewiduje możliwość zatrudniania osób cywilnych, przy czym osoby te mogą być również członkami stowarzyszenia!) oraz Przewodniczącego Regionu 1 Galaţi – kol. Corneliu Potică, który na potrzeby konferencji udostępnił swój samochód. Koleżanki Laura Savu i Cristina Salau pełniły jednocześnie rolę angielskojęzycznych tłumaczy i opiekunek gości zagranicznych. Cel podróży – słynny górski ośrodek narciarski w Poianie Brașov, położony w południowej Transylwanii, oddalony od lotniska o jakieś 175 km.
W spotkaniu wzięli udział wszyscy członkowie rumuńskich władz IPA, na czele z prof. dr. Costică Voicu, emerytowanym dwugwiazdkowym generałem, byłym szefem policji i rektorem Akademii Policyjnej. Ten historyk z wykształcenia i zamiłowania (fascynuje się polską historią i jest w niej doskonale zorientowany) szefuje Sekcji Rumuńskiej IPA od 1996 roku.
Sytuacja na granicach wewnętrznych UE spowodowana narastającym problemem z napływem uchodźców, uniemożliwiła niektórym sekcjom narodowym delegowanie do Poiany Brașov swoich przedstawicieli. Niemniej jednak wśród gości zagranicznych byli Niemcy, Austriacy, Mołdawianie, Grecy, Belgowie. Był także dyrektor Centrum Informacyjno-Szkoleniowego IBZ Gimborn – René Kauffmann. Co ciekawe i warte podkreślenia problem uchodźców w Europie był jednym z głównych punktów obrad. Jest to o tyle zrozumiałe, że „ipowska” konferencja skupiła przedstawicieli wszystkich rumuńskich służb uprawnionych do członkostwa w organizacji, a jednocześnie zainteresowanych rozwiązaniem problemu. Są to więc skupione w MSW: Policja, Żandarmeria, Generalny Inspektorat ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Służba Bezpieczeństwa i Ochrony, Specjalna Służba Telekomunikacyjna, Rumuńska Służba Wywiadowcza, Służba Wywiadu Zagranicznego, a także cywilny personel MSW; ponadto służby skupione w Ministerstwie Sprawiedliwości i straże miejskie.
Dla gości zagranicznych przewidziano program turystyczny. W ten sposób mogliśmy zwiedzić pobliską jaskinię Valea Cetatti, w której organizowane są koncerty muzyki (nie tylko klasycznej) muzyków wykorzystujących doskonałą akustykę naturalnie przyozdobionej stalagmitami i stalaktytami „sali koncertowej”. Byliśmy również w Rasnovie, gdzie można zwiedzać XIII-wieczną cytadelę, posadowioną na pozostałościach obozu rzymskiego, mającą chronić mieszkańców przed najazdami tureckimi. Wąskie uliczki twierdzy poprowadzone są z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu wzgórza. Ciekawostką jest fakt, że wodę pozyskiwano tu ze 146-metrowej studni. Z najwyżej położonego punktu twierdzy rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na położone w dolinach miasteczka. Otulone chmurami góry również dodawały widokom uroku.
Uroczysty bankiet dla wszystkich uczestników konferencji uświetniali artyści:Aurelian Temișan – znany rumuński piosenkarz, osobowość telewizyjna, członek drużyny piłkarskiej rumuńskiej policji, członek wspierający IPA; Alisa Toma – inspektor policji, obdarzona mocnym głosem śpiewaczka przybliżająca folklor Transylwanii i innych krain Rumunii; Adriana Popescu z zespołem, również strojem i śpiewem przybliżająca rumuński folklor. Co ciekawe, okazało się, że z wieloma ludowymi pieśniami związany jest określony rodzaj tańca, wymagający znajomości kroków. Zwykle tańce odbywają się w kółku okalającym mniejsze kółka. W czasie gali nastąpiła tradycyjna wymiana upominków. My otrzymaliśmy m.in. pamiątkowe odznaki „Honorary distinction” (Honorowe wyróżnienie), proporce, krawaty i wpinki oraz świeżo opublikowane opracowanie nt. historii rumuńskiej kryminalistyki autorstwa Lazăra Cȃrjana. W imieniu Prezydenta SP IPA podziękowaliśmy za zaproszenie i przyjęcie nas, pogratulowaliśmy rumuńskim kolegom organizacji konferencji.
Jak każde tego typu spotkanie tak i to, wśród karpackich szczytów Transylwanii, siedziby legendarnego hrabiego Drakuli, było okazją do nawiązania nowych i odnowienia starych kontaktów z „ipowcami” spoza kraju nad Wisłą.
Warto przypomnieć, że w 2013 r. w Bukareszcie, ówczesny Prezydent SP IPA – Arkadiusz Skrzypczak podpisał w Prezydentem IPA Rumunia - generałem Corneliu Potică porozumienie dotyczące wymiany 6-8- osobowych grup policjantów na poziomie sekcji narodowej oraz grup wojewódzkich i regionów. Prezydent Potică bardzo sobie chwalił dotychczasową współpracę. O dobrej współpracy z rumuńskimi kolegami mówili również inni zagraniczni goście. Sekcja Rumuńska IPA z pewnością jest ważnym partnerem. Przy czym skupiając 152 regiony złożone z ww. służb MSW i resortu sprawiedliwości, rumuńska IPA jest drugą co do ilości członków sekcją narodową. Więcej „ipowskiej” braci jest tylko w Niemczech.
Tekst: Krzysztof Kapturski
Zdjęcia: Sorin Dorobantu – IPA Rumunia,
Krzysztof Kapturski