SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU W SEMINARIUM IBZ GIMBORN

 

W dniach 17-21 czerwca 2024 roku, zgodnie z uchwałą MGW IPA został opłacony mój pobyt i uczestnictwo na szkoleniu w zamku Gimborn, na seminarium pod tytułem : “Złość w brzuchu - dzieci i młodzież jako ofiary i sprawcy”.

Organizując wyjazd zebraliśmy 6 osób z północnej i centralnej Polski - z Regionów Łomża, Biała Podlaska, Konin, Gdańsk, Szczecin i Siedlce. Na wyjazd, dzięki Zasłużonym dla SP IPA z Regionu Siedlce, uzyskaliśmy pojazd z Toyota Auto Podlasie typu bus. Z racji odległości podróż trwała 16 godzin i dała nam możliwość nawiązania kontaktów i rozmów na różne tematy, również dotyczące funkcjonowania Stowarzyszenia.

Po przybyciu na miejsce przywitał nas uczestnik seminarium z Regionu Głogów. Po zapoznaniu się z jeszcze nieśpiącymi uczestnikami i krótkiej rozmowie poszliśmy na zasłużony odpoczynek. Nazajutrz zostaliśmy przyjęci na wspólnym śniadaniu, na którym byli wszyscy uczestnicy z Niemiec i Szwajcarii, a później zostaliśmy zapoznani z zasadami i zwyczajami panującymi na terenie zamku, w którym mieszka na stałe jego właściciel - Baron von Fürstenberg - oraz z historią całego obiektu IBZ Scholoss Gimborn, a także sytuacją w jakiej obiekt ten został wybrany i do chwili obecnej wykorzystywany jest dzięki właścicielowi jako obiekt szkoleniowy IPA. Idea przyjaźni jest tu wyczuwalna w każdym miejscu.

W trakcie szkolenia omówiono sposoby podejścia do nieletnich popełniających czyny karalne, wykazując różnice w prawodawstwie niemieckim i polskim. W przypadku czynów dokonanych przez nieletnich na terenie Niemiec czynności realizowane są przez policję pod nadzorem prokuratorów, którzy zgodnie z wymogami prawa muszą przejść specjalne kursy predysponujące ich do pracy z młodzieżą (jest to weryfikowane i tyczy się również sędziów sądów dla nieletnich, którzy podlegają w tym zakresie tym samym przepisom).

Praca z młodzieżą, która dokonała jakiegoś czynu karalnego, prowadzona jest na zasadzie dnia ŻÓŁTEJ KARTKI, w trakcie którego psycholog i prokurator do spraw nieletnich prowadzą rozmowy, które mają uświadomić sprawcom nie tylko nieuchronność kary, ale i negatywne aspekty dokonanego czynu.

W przypadku młodzieży po 18 roku życia, w ramach wyjątku ze względu na ocenę, iż rozwój psychiczny i osobowy (a zatem również percepcja danego czynu) danego sprawcy są niższe – dopuszcza się indywidualne rozpatrywanie ich spraw jak osób poniżej 18 roku życia.

Kolejno omówiono działania podejmowane nie tylko przez policję, ale także wskazując jak systemowo wygląda to w szkołach i innych instytucjach, które podejmują wszelką profilaktykę. Omówiono także działania podejmowane przez URZĄD DO SPRAW MŁODZIEŻY. W ramach aktywnej prelekcji (w trakcie seminarium wręcz zachęcano do zadawania pytań, co prowadziło do bardzo aktywnego dialogu w nurtujących kwestiach), na konkretnych przykładach omówiono działanie zarówno służb, jak i instytucji działających w Polsce i w Niemczech. Bardzo ciekawy był wykład prelegentki z Polski – pani Małgorzaty Malec, który dotykał problematyki bullyingu czyli najprościej rzecz ujmując mobbingu w grupach rówieśniczych, szkolnych czy społecznych, Jako psycholog, również policyjny, prelegentka podała kilka przykładów, które pokazały skalę tego rodzaju czynów i do czego mogą i doprowadzają.

Również pozostali prelegenci z Polski mieli ciekawe wystąpienia dotykające różnej problematyki dotyczącej młodzieży, zarówno jako pokrzywdzonych, jak i sprawców tych czynów.

Po zajęciach mieliśmy czas na rozmowy i spotkania z obecnymi na seminarium. Zgodnie z tradycją pierwszego dnia odbywa się wieczór kraju, który licznie przybył na seminarium - wieczór Polski. Trzeba zaznaczyć, że nasze starania w tym zakresie były na bardzo wysokim poziomie, gdyż każdy z przybyłych przygotował jakiś rodzimy poczęstunek, a jedzenia i picia było na tyle, że można powiedzieć, że skończył się w sumie w czwartek i nie ze względu na brak produktów z naszego kraju, ale z powodu zbliżającego się końca seminarium.

W piątek, po zajęciach i uzyskaniu certyfikatów, udaliśmy się w podróż powrotną i do Siedlec wjechaliśmy o 8 rano. Atmosfera w trakcie seminarium jest nie do opisania. Nawiązane kontakty zarówno z członkami naszej Sekcji narodowej, jak i innych uczestniczących, dają wiele możliwości rozwijania Regionów poprzez wymiany i inne formy działalności Stowarzyszenia. Serdecznie polecam uczestnictwo w seminariach w Gimborn i ze swojej strony pragnę serdecznie podziękować Zarządowi Mazowieckiej Grupy Wojewódzkiej, a szczególnie Prezesowi, gdyż w wieloletniej historii MGW jestem pierwszą osobą, która z jej ramienia była w Gimborn na seminarium.

Dodatkowo chciałbym dodać, że warto aby osoby udające się na seminarium w przyszłości, wcześniej uzgodniły z władzami swojego Regionu/ Grupy, ewentualne możliwości współpracy, aby móc w rozmowach swobodnie podjąć takie tematy, gdyż jest to właśnie miejsce dające takie możliwości.

 

Autor: Krzysztof Kosieradzki, Region IPA Siedlce

Redakcja: Krzysztof Kapturski

 

 

  • Gimborn1
  • Gimborn4
  • Gimborn2
  • Gimborn3
Copyright 2024 IPA Mazowiecka Grupa Wojewódzka. All Rights Reserved.
Joomla themes by Hostgator coupon