IPA W POLSCE MA JUŻ 25 LAT!
To już ćwierć wieku odkąd 6 listopada 1992 roku, jednogłośną decyzją Międzynarodowej Rady Wykonawczej IPA na posiedzeniu w Rio de Janeiro, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji na dobre zagościło w Polsce. Można by się zastanawiać czy to dużo czy mało, wszak IPA powstała w 1950 roku. Ale to były inne czasy i pewnie trudno byłoby wtedy realizować w Polsce Ludowej szczytne cele statutowe stowarzyszenia.
Przeniesienie do polskiej Policji idei IPA - czyli działania poprzez przyjaźń bez względu na różnice polityczne, kulturowe i wszystkie inne - stało się możliwe dopiero jako efekt polskiej transformacji ustrojowej i powołania ustawą z 6 kwietnia 1990 roku Policji neutralnej politycznie. Już latem tego roku policjanci z Poznania nawiązali pierwsze kontakty z policjantami francuskimi, którzy przekazali im materiały dotyczące IPA oraz zapoznali z celami statutowymi organizacji. Zaproponowali również pomoc w utworzeniu Sekcji Polskiej. Podobną współpracę podjęli niemal w tym samym czasie policjanci z Jeleniej Góry - ich partnerem została Sekcja Duńska IPA.
Jesteśmy więc w policyjnej rodzinie, która dziś skupia 66 państw z wszystkich kontynentów. IPA to największe na świecie stowarzyszenie - z liczbą członków oscylującą wokół 400 tysięcy. Kilka europejskich krajów może szczycić się kilkudziesięcioprocentową „frekwencją”, choć ich sekcje narodowe skupiają nie tylko policjantów. Mnogość służb występuje zwłaszcza w Rumunii i we Włoszech. Wszystkie te służby jednak traktowane są jako policyjne. W naszym kraju jest blisko 10 tysięcy „ipowców” – aktywnych i emerytowanych policjantów i pograniczników. Nie oszukujmy się - procentowo to jednak mało, niemniej jednak zajmujemy ósme miejsce na świecie pod względem ilości członków. Za to na pewno jesteśmy w czubie kwalifikacji, gdy mowa o zaangażowaniu w statutową działalność.
Polski srebrny jubileusz świętowaliśmy w Lublinie. Prezydium Zarządu Sekcji Polskiej złożyło wiązankę i znicze pod pomnikiem w hołdzie funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pomordowanym w czasie II wojny światowej, usytuowanym przed gmachem komendy wojewódzkiej Policji, w której odbyła się gala rocznicowa. Uświetnili ją swoją obecnością goście z 11 państw, Komendant Główny SG – gen. bryg. Marek Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie – nadinsp. Paweł Dobrodziej, samorządowcy i wspierający naszą działalność sympatycy. Byli z nami również niemal wszyscy dotychczasowi prezydenci Sekcji Polskiej. Mazowiecka Grupa Wojewódzka miała swoją silną reprezentację w osobach prezesa Zygmunta Kota, byłego prezesa – Jolanty Sikory, członków prezydium Grupy – Macieja Szlachety, Zbyszka Barana i Krzysztofa Kosieradzkiego. Niżej podpisany występował w podwójnej roli – Sekretarza Generalnego Sekcji Polskiej i Przewodniczącego Regionu Radom. Koledzy Zygmunt i Jolanta otrzymali na gali certyfikaty 25-letniego stażu w szeregach IPA.
Spotkanie w Lublinie było też okazją do przeprowadzenia posiedzenia Krajowego Zarządu. Omówiono kilkanaście kwestii. Niejednokrotnie burzliwe obrady odzwierciedlały statystyczną polską rodzinę. Rodzina może się spierać, a nawet wprost pokłócić, ale na końcu zawsze jest cel, do którego konsekwentnie dąży. Dla polskiej „IP-y” najważniejszym celem jest dziś dostosowanie statutu do zmian w prawie powszechnie obowiązującym. Musimy zdążyć przed majem 2018 roku. Stosowne decyzje zapadły. Dalsza część obrad na marcowym „KZ-cie”, którego organizacją zajmie się Mazowiecka Grupa Wojewódzka. Spotkamy się w Chynowie k. Grójca. To będzie bardzo ważne posiedzenie, okno na kolejne, piękne jubileusze.
tekst Krzysztof Kapturski
zdjęcia Zbigniew Baran, ipapolska.pl